Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności
Miło nam poinformować, że od września w naszym przedszkolu w grupie "Zajączki" jest realizowany Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności, dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Celem tego programu jest codzienne, równoległe do języka ojczystego nauczanie języka angielskiego.
Warto podkreślić, iż program skonstruowany jest tak, że zarówno rodzice w domu, jak i opiekunowie w przedszkolu, w początkowym etapie nauczania nie muszą znać angielskiego, żeby pomóc dzieciom w codziennych zajęciach, co więcej, mogą efektywnie, przez wspólną zabawę, uczyć się razem z nimi.
Obcowanie dzieci z językiem w czasie codziennych zabaw w placówce oraz w domu utrwala materiał tak, że dzieci niemal natychmiast wykorzystują go czynnie w czasie spontanicznych zabaw - po prostu zwyczajnie posługują się nim.
KORZYŚCI:
Dwujęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie. Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi oraz pamięć (semantyczną i epizodyczną), pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną, rozwija zdolności analityczne i empatyczne. Dwujęzyczne dzieci, a później dorośli osiągają lepsze wyniki w nauce, mają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej. Cechuje ich wyższa pozycja społeczna i materialna oraz - co chyba najważniejsze - lepsze zdrowie. Wart podkreślić, iż dwujęzyczność opóźnia o 5-6 lat skutki chorób Alzheimera i Parkinsona.
|