• Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
  • Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
  • Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
MENU WITRYNY
Start
Aktualności
Ogłoszenia
Dla rodziców
Personel
Rada rodziców
Publikacje
O nas
Statut
Napisz do nas
RODO
Deklaracja dostępności


Polecamy również
 
Dlaczego warto czytać dzieciom książki?
05.02.2016.

Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

To, czy osiągniemy sukces, indywidualnie czy jako społeczeństwo, zależy od odpowiedniego poziomu wiedzy i kultury poszczególnych jednostek. Czytanie książek, w naszym systemie edukacji wciąż uważane jest za podstawę wiedzy. Jednocześnie coraz więcej osób, choć potrafi czytać, nie czyta. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ coraz mniej dorosłych czyta dzieciom książki, a tymczasem nawyk i potrzeba lektury powstają w okresie dzieciństwa.

Współczesny świat z możliwościami, jakie stwarza i z łatwością dostępu do ogromnych zasobów wiedzy, tylko z pozoru jest lepszy. W rzeczywistości jest trudy do zrozumienia i nieprzyjazny dzieciom. Wszystko dzieje się zbyt szybko. Rodzice żyją w ciągłym stresie i pośpiechu, przez co mają zbyt mało czasu by poświecić pełną uwagę dzieciom. W efekcie niedostrzegają wielu ich potrzeb i problemów emocjonalnych czy psychologicznych.

Media elektroniczne stanowią atrakcyjną i niewymagającą wysiłku intelektualnego rozrywkę, która jest coraz groźniejszą alternatywą dla czytania książek. Natłok informacji, obrazów i dźwięków, których dziecko nie rozumie, męczy umysł i oczy malucha. Przekaz płynący z telewizji i Internetu zaburza sferę poznawczą, bo nie wymaga myślenia, skupienia, refleksji, wyobraźni, koncentracji. W konsekwencji, coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne i ubogie słownictwo.

Tymczasem, gdy dorosły czyta dziecku książkę, poświęca mu całą swoją uwagę i troskę. Wspólne czytanie, od najmłodszych lat, jest wspaniałą formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Wielu rodziców ma wątpliwości czy warto czytać maluchowi, który ma jeszcze zbyt mały zasób słów i pojęć, by rozumieć treść książki bez pomocy osoby dorosłej. Jednak specjaliści nie mają, co do tego wątpliwości. Czytanie dziecku książek na głos nie tylko wzbogaca jego słownictwo i uczy posługiwania się językiem, ale uczy też myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, pozwala przyswajać wiedzę o świecie i wzorce właściwych zachowań. Język, jest przy tym narzędziem myślenia, również matematycznego.

W jakim wieku powinniśmy zacząć czytać dzieciom książki?

Lektura, od niemowlęctwa stanowi dobrą stymulację dla rozwoju umysłu dziecka, pozwala wzbogacać słownictwo i budować wieź emocjonalną z rodzicami. Kilkulatkom pomaga zrozumieć świat i rządzące nim reguły. Treść mądrych bajek uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do zastanowienia się nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Czytanie dzieciom książek, jest szczególnie istotne dziś, gdy wokół przeważają agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem Ważne, by zacząć wcześnie oraz skojarzyć w umyśle dziecka, czytanie książek z przyjemnością.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Uczymy dzieci


 

Facebook
 
 
Praca na odległość


 
Obecnie na stronie
Copyright © Urząd Miasta Przeworska
betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combetturkeytwitch viewer bothack forum