Dlaczego warto czytać dzieciom książki?
05.02.2016.

Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

To, czy osiągniemy sukces, indywidualnie czy jako społeczeństwo, zależy od odpowiedniego poziomu wiedzy i kultury poszczególnych jednostek. Czytanie książek, w naszym systemie edukacji wciąż uważane jest za podstawę wiedzy. Jednocześnie coraz więcej osób, choć potrafi czytać, nie czyta. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ coraz mniej dorosłych czyta dzieciom książki, a tymczasem nawyk i potrzeba lektury powstają w okresie dzieciństwa.

Współczesny świat z możliwościami, jakie stwarza i z łatwością dostępu do ogromnych zasobów wiedzy, tylko z pozoru jest lepszy. W rzeczywistości jest trudy do zrozumienia i nieprzyjazny dzieciom. Wszystko dzieje się zbyt szybko. Rodzice żyją w ciągłym stresie i pośpiechu, przez co mają zbyt mało czasu by poświecić pełną uwagę dzieciom. W efekcie niedostrzegają wielu ich potrzeb i problemów emocjonalnych czy psychologicznych.

Media elektroniczne stanowią atrakcyjną i niewymagającą wysiłku intelektualnego rozrywkę, która jest coraz groźniejszą alternatywą dla czytania książek. Natłok informacji, obrazów i dźwięków, których dziecko nie rozumie, męczy umysł i oczy malucha. Przekaz płynący z telewizji i Internetu zaburza sferę poznawczą, bo nie wymaga myślenia, skupienia, refleksji, wyobraźni, koncentracji. W konsekwencji, coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne i ubogie słownictwo.

Tymczasem, gdy dorosły czyta dziecku książkę, poświęca mu całą swoją uwagę i troskę. Wspólne czytanie, od najmłodszych lat, jest wspaniałą formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Wielu rodziców ma wątpliwości czy warto czytać maluchowi, który ma jeszcze zbyt mały zasób słów i pojęć, by rozumieć treść książki bez pomocy osoby dorosłej. Jednak specjaliści nie mają, co do tego wątpliwości. Czytanie dziecku książek na głos nie tylko wzbogaca jego słownictwo i uczy posługiwania się językiem, ale uczy też myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, pozwala przyswajać wiedzę o świecie i wzorce właściwych zachowań. Język, jest przy tym narzędziem myślenia, również matematycznego.

W jakim wieku powinniśmy zacząć czytać dzieciom książki?

Lektura, od niemowlęctwa stanowi dobrą stymulację dla rozwoju umysłu dziecka, pozwala wzbogacać słownictwo i budować wieź emocjonalną z rodzicami. Kilkulatkom pomaga zrozumieć świat i rządzące nim reguły. Treść mądrych bajek uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do zastanowienia się nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Czytanie dzieciom książek, jest szczególnie istotne dziś, gdy wokół przeważają agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem Ważne, by zacząć wcześnie oraz skojarzyć w umyśle dziecka, czytanie książek z przyjemnością.