• Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
  • Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
  • Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
MENU WITRYNY
Start
Aktualności
Ogłoszenia
Dla rodziców
Personel
Rada rodziców
Publikacje
O nas
Statut
Napisz do nas
RODO
Deklaracja dostępności


Polecamy również
 
Jeśli chcesz, by twój malec we wrześniu powędrował do przedszkola
17.07.2011.

Jeśli chcesz, by twój malec we wrześniu powędrował do przedszkola, już teraz zacznij go do tego przygotowywać. Jego debiut będzie wtedy łatwiejszy.

Pójście dziecka do przedszkola wiąże się z dużymi zmianami w życiu całej rodziny. Pojawia się lęk przed rozstaniem i to nie tylko u dziecka. Rodzice martwią się jak malec sobie poradzi, on zaś boi się zostać bez mamy. Pierwsze tygodnie zwykle są bardzo trudne. Na szczęście od momentu zapisu do przedszkola i pójścia do niego jest sporo czasu. Jak wykorzystać go?

Dobrze, jeszcze przed posłaniem dziecka do przedszkola, aby Rodzice uświadomili sobie, jakie mają priorytety, bowiem wskazane byłoby umieszczenie na pierwszym miejscu dobrego samopoczucia dziecka w przedszkolu. Warto zrezygnować z walki za wszelką cenę o posiłki, czystość, nowe umiejętności. Przynajmniej na początku lepiej mieć spokojne, zadowolone dziecko z pustym brzuszkiem, brudnym ubrankiem, niż najedzone i czyste, ale z długotrwałym urazem do przedszkola w ogóle. Pierwsze tygodnie w przedszkolu należy potraktować wyjątkowo łagodnie, w ten sposób będziemy mogli dążyć do zminimalizowania stresów z nim związanych.

Na kilka miesięcy przed pójściem do przedszkola, zacznij dziecku o nim opowiadać. O dzieciach, z którymi można bawić się przez cały dzień, ogromnych ilościach zabawek, paniach, które nic innego nie robią tylko wymyślają coraz to nowe zabawy. Opowiedz jak wygląda dzień przedszkolaka. Warto wcześniej obejrzeć przedszkole - najlepiej wtedy, kiedy w przedszkolnym ogródku jest gwarno i wesoło. Nie unikaj jednak mówienia o mniej przyjemnych stronach chodzenia do przedszkola, a przede wszystkim o konieczności rozstania. Wielokrotnie podkreślaj, że na pewno nie zapomnisz o odebraniu go z przedszkola. Ustal porę - w pierwszym okresie chodzenia do przedszkola rodzice zazwyczaj odbierają, jeśli oczywiście to możliwe, dzieci zaraz po obiedzie. Z czasem czas pobytu dziecka w przedszkolu wydłuża się. Dobrym argumentem jest: mama i tata wychodzą codziennie do pracy - ty do przedszkola. Warto też podkreślać, że bycie przedszkolakiem to powód do dumy i dowód na to, że jest się już dużym, dzielnym człowiekiem. Opowiadajcie dziecku o swoich przeżyciach związanych z przedszkolem, o emocjach, które towarzyszyły wam w pierwszych dniach (nawet, jeśli ich nie pamiętacie, to niech to będzie bajka z wami w roli głównej z dobrym zakończeniem). Chwalmy dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji. Jeśli dziecko bardzo płakało, powiedzmy mu, że wszyscy ludzie denerwują się trochę i boją robiąc coś pierwszy raz, ale po kilku dniach czują się pewniej - tak będzie i z nim. Okres adaptacji przebiega różnie, jedno dziecko po tygodniu ma już najgorsze za sobą, inne swój trudny czas zaczyna dopiero po miesiącu (i to też jest normalne) - bo dopiero wtedy zrozumiało i w pełni odczuło, że pewien etap skończył się bezpowrotnie. W przedszkolu malec dozna wiele radości, ale będzie też musiał stawić czoła problemom. Co możesz zrobić, aby było ich jak najmniej? - Zachęć do posługiwania się sztućcami. Trzylatek raczej nie pokroi sobie sam kotleta, ale powinien sprawnie posługiwać się łyżką i bez rozlewania pić z kubeczka.- Naucz samodzielnego korzystania z toalety. Dobrze by było, gdyby maluch w najbliższych miesiącach pożegnał się z pieluchą. - Zachęć, by sam się ubierał. Trzylatek potrafi się sam rozebrać, ale zadbaj, by umiał włożyć majtki, spodenki na gumkę, bluzę, kapcie.
- Przyzwyczaj do wykonywania poleceń i przestrzegania reguł. Rób to np. podczas zabawy w przedszkole. Pamiętaj, że przyzwyczajanie do dyscypliny nie może jednak zabijać w dziecku spontaniczności.

Nie obawiajmy się, że przedszkole okaże się dla nas i naszego dziecka horrorem żywcem z powieści wziętym. Przecież przedszkole to miejsce, które ma maluchowi pomagać w jego prawidłowym rozwoju, w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, w nauce samodzielności. My sami, choć mniej czy bardziej obawiamy się rozstania z naszym maluchem, musimy się powoli przyzwyczajać do takich sytuacji, bo nasze dziecko z roku na rok będzie starsze i mniej uzależnione od nas. A jeśli nawet w czasie pierwszych dni, tygodni chodzenia do przedszkola maluchowi i nam, będzie ciężko przyzwyczaić się do tej nowej sytuacji, to nie zapominajmy o tym, że nic pięknego nie rodzi się bez bólu. Czasem, żeby było dobrze, musi być trochę nieprzyjemnie. Ale jak mówi stare polskie przysłowie, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło …. Zatem powodzenia!

Barbara Bujny


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Uczymy dzieci


 

Facebook
 
 
Praca na odległość


 
Obecnie na stronie
Copyright © Urząd Miasta Przeworska
betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combetturkeytwitch viewer bothack forum