• Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
  • Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
  • Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
MENU WITRYNY
Start
Aktualności
Ogłoszenia
Dla rodziców
Personel
Rada rodziców
Publikacje
O nas
Statut
Napisz do nas
RODO
Deklaracja dostępności


Polecamy również
 
Wychowanie do wartości
22.03.2009.
 

Jan Paweł II Wychowanie do wartości

Wychowanie polega pozwoleniu człowiekowi stać się człowiekiem, na pokazaniu mu jak być a nie tylko jak mieć. Aby poprzez wszystko, czym jest i wszystko, co ma, stał się bardziej człowiekiem.

Wartość według pedagogów to wszystko to, co uchodzi za ważne i cenne dla jednostki i społeczeństwa, coś co nadaje sens ludzkiemu życiu. Dziecko poznaje wartości i uczy się ich na dwa sposoby: w sytuacjach życia codziennego lub poprzez działalność różnych instytucji ( przedszkola, szkoły).

Dlaczego ważne jest wychowanie do wartości? Wartości pozwalają człowiekowi określić cel swojego życia, a to jest niezbędny warunek funkcjonowania człowieka w świecie. Brak konkretnego celu opartego o pewne wartości jest częstą przyczyną frustracji, agresji, smutku i zagubienia. Pokazywanie sensu życia jest głównym cele wychowania do wartości. I choć małe dziecko nie zastanawia się jeszcze nad tym, po co żyje, bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedzi na to pytanie wtedy, gdy się pojawi. Bo gdy jest sens jest - jest cel, dla którego się żyje, gdy jest cel człowiek znajduje energię twórczą do zdobycia go.

Podstawową rzeczą w procesie wychowania jest uświadomienie sobie, że każdy człowiek jest indywidualnością, jest niepowtarzalny. A jednak do czasu daje się formować i kształtować. Należy tak przeprowadzić działalność wychowawczo – dydaktyczną, aby u małych dzieci rozwijały się pożądane postawy społeczno – moralne. Z przeprowadzonych rozmów z dziećmi przedszkolnymi wynika, że największą wartością jest dla nich rodzina, otaczająca przyroda, miłość, życie, przyjaźń. Przedszkole przez celowe działanie czynnie uczestniczy w procesie wychowania do wartości oraz wyzwala i kształtuje u dzieci postawy moralne.

Tradycją naszego Przedszkola Miejskiego nr 2 stał się piknik rodzinny. Uroczystość jest doskonałą okazją do świętowania Dnia Mamy, Dnia Taty, Dnia Dziecka, kształtowania uczucia przywiązania, miłości oraz szacunku do rodziców. Piknik był okazją prezentowania umiejętności taneczno - wokalnych naszych przedszkolaków. Dzieci mogły wesoło spędzić czas z rodzicami, a atrakcji nie brakowało: wspólny poczęstunek, zabawy, tańce wpływały na pozytywne stosunki emocjonalne rodzic – dziecko, dziecko – rodzic, budowanie właściwej atmosfery rodzinnej opartej na miłości i czułości. Znana polska psycholog M. Braun – Gałkowska w swojej książce Psychologia domowa pisała: O efektach wychowania dzieci nie decydują specjalne metody, lecz rodzaj więzi rodziców z dziećmi.

Mówienie dzisiaj o ojczyźnie i o miłości do niej wielu Polaków drażni. Socjologowie sygnalizują, że współczesnych Polaków zwłaszcza młodych cechuje zatrważająco niska ocena własnego narodu. W trosce o ojczyznę i miłość do niej nasza placówka opracowała program pt. Jestem Polakiem i Europejczykiem, Który pozwolił u małych podopiecznych kształtować szacunek i przynależność narodową. Dnia 30. 04. 2008 nauczycielki z grupy „Myszki” 3 - latki i z grupy „Plastusie” 6 – latki przeprowadziły zajęcie pokazowe, integrujące grupy na temat „ Wzdłuż Wisły”. Celem tego zajęcia było nabycie przynależności narodowe, ukazanie piękna naszej ojczyzny. Dzieci wykonały tańce narodowe, recytowały wiersze., przytaczały myśli najwybitniejszego Polaka naszych czasów Jana Pawła II. W quizie pt. „Co wiemy o naszej ojczyźnie” wykazały się umiejętnościami i wiedzą.

W maju i w czerwcu jak co roku nasi podopieczni biorą udział w wycieczkach krajoznawczych. Wycieczki stanowią źródło wiedzy i radości, są doskonałym środkiem odkrywania świata, uczą właściwego zachowania się w grupie, ukazują piękna naszego ojczystego kraju.

Od najmłodszych lat dziecko powinno poruszać się w orbicie takich wartości jak: piękno, dobro, miłość do rodziców i kraju ojczystego. S. Słwaiński twierdzi, że prawdziwe wychowanie z natury rzeczy musi być odniesione do wartości, z zagubienie ich przez społeczeństwo musi rodzić kryzys wychowania, toteż narastający chaos w naszym kraju w sferze wartości stanowi główne źródło problemów wychowawczych.

Marta Maziarz

 

 

 

 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Uczymy dzieci


 

Facebook
 
 
Praca na odległość


 
Obecnie na stronie
Copyright © Urząd Miasta Przeworska
betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combetturkeytwitch viewer bothack forum