• Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
 • Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
 • Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
MENU WITRYNY
Start
Aktualności
Ogłoszenia
Dla rodziców
Personel
Rada rodziców
Publikacje
O nas
Statut
Napisz do nas
RODO


Polecamy również
 
09.10.2018.

PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

Drodzy rodzice!

Miło nam poinformować, że z dniem 1 września 2018 r. nasze przedszkole przystąpiło do Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia.

DEFINICJA PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

 • zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców/dziadków dzieci),
 • podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.

 

Przyzwyczajenia, wiedza i nawyki nabyte w młodości, na pewno zadecydują o późniejszych zachowaniach i stylu życia naszych wychowanków.

Przedszkole promujące zdrowie realizuje zadania określone w obowiązujących aktach prawnych i w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, a ponadto spełnia warunki określone w czterech standardach PPZ. Standardy te wyróżniono na podstawie modelu PPZ: pierwszy odnosi się najniższego poziomu modelu (warunki do tworzenia SzPZ), kolejne trzy do poziomu środkowego (główne obszary działań). Nie jest możliwe określenie standardów dla poziomu górnego (oczekiwane efekty).

STANDARDY PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

STANDARD I
 • Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
STANDARD II
 • Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
STANDARD III
 • Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
STANDARD IV
 • Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.

 

Koordynator do spraw promocji zdrowia:

 • mgr Barbara Bujny - dyrektor przedszkola
 • mgr Halina Superson - nauczyciel dyplomowany

 

 

Zespół do spraw promocji zdrowia:

 • Małgorzata Zając - nauczyciel dyplomowany
 • Jadwiga Wołowiec - nauczyciel dyplomowany
 • Anna Maczuga - nauczyciel dyplomowany
 • Marta Rydz - nauczyciel dyplomowany
 • Renata Kuchtar - nauczyciel dyplomowany
 • Barbara Grzegorzewska - nauczyciel dyplomowany
 • Teresa Fussek - nauczyciel dyplomowany
 • Marta Maziarz - nauczyciel dyplomowany
 • Sylwia Jurkiewicz - nauczyciel kontraktowy
 • Agata Zawadzka - intendent
 • Agata Czepiel - szef kuchni
 • Agnieszka Sierżęga - pracownik niepedagogiczny
 • Elżbieta Cynk - rodzic

 

 

 

 

 

 

 

 

Koordynatorzy rejonowi:

 • Pani Teresa Krasnowska
 • Pani Anna Sawicka
 
 

 

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Warsztaty Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie
Ćwiczenia i zabawy relaksacyjne
13.11.2018 r.
 
Koordynatorzy naszego przedszkola wzięli udział w spotkaniu warsztatowym zorganizowanym w ramach współpracy Koordynatorów Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie przez Zespół Szkol Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Spotkanie składało się z dwóch części. W stan szcęśliwosci i wyciszenia wprowadziły nas ćwiczenia relaksacyjne na sali gimnastycznej a następnie obejrzałyśmy prezentację dotyczącą trendów żywieniowych i wpływu diety i stylu życia na stres.Wisienką na torcie były zdrowe przekąski przygotowane przez uczniów szkoły. Dziękujemy za miłe spotkanie i czekamy na wiecej.
H. Superson
 
Szkolenie w Łódzkiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie
22-24.11.2018 r.
 
Przykłady dobrej praktyki oraz sposoby diagnozowania zachowań problemowych u dzieci i młodzieży to tematy spotkań jakie odbyły się w placówkach oświatowych w Łodzi, Kleszczowie i Piotrkowie Trybunalskim. Pełni zapału i nowych pomysłów wracaliśmy ze szkolenia a współnie spędzony czas mamy nadzieję,że zaowocuje współnymi projektami i działaniami.
H. Superson
 
Piernikowe warszataty kulinarne
05.12.2018 r.
 
W ramach współpracy ze Szkołą Promującą Zdrowie w grupie Pajace odyło się świąteczne pieczenie pierników wraz z uczenicami i mistrzynią cukiernictwa panią Urszulą Machaj z Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Dzieci zapoznały sie z recepturą na najpyszniejsze ciasto piernikowe i z zapałem zabraly się do wycinania ciasteczek, dekorowania ich, pieczenia a potem degustacji. Część naszych wypieków schowaliśmy na jutrzejsze spotkanie z Mikołajem, ciekawe czy będą Mu smakowały. Spotkanie w ramach współpracy ze Szkołą Promującą Zdrowie.
H. Superson
 
Szkolenie Rady Pedagogicznej
10.12.2018 r.
 
Prezentacja doświadczeń ze szkiolenia w Łódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie przeprowadzoa przez koordynatorów naszego przedszkola Halinę Superson i Barbarę Bujny. Przekazanie ciekawych strategii działania zaowocowało dyskusją na temat dopasowania i wdrożenia niektórych z nich w naszej placówce.
H. Superson
 
Szkolenia w ramach Programu Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy
Twój glos w Twoich rękach
 
W ramach Programu Promocji Zdrowia realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Rzeszowie, nauczyciele naszego przedszkola odbyli szereg spotkań informacyjno- edukacyjnych, warsztatów relaksacyjno- oddechowych, nauki technik emisji głosu i zasad higieny narządu głosu. Były to zajęcia z:
 • Lekarzem Foniatrą- 25.03.2019 r.
 • Lekarzem psychologiem- 05.04.2019 r.
 • Udział w badaniu laryngologicznym- 05.04.2019 r.
 • Logopedą - 11.04.2019 r.
 
 
 
 
 
 
Poprawa świadomości pracowników na temat własnego zdrowia i wypracowanie prozdrowotnych zachowań podczas codziennej pracy pedagogicznej to cel jaki przyświecał organizatorom szkolenia. Wszyscy uczestnicy potwierdzili zasadność spotkań i wyrazili chęć kontynuacji w przyszłości działań profilaktycznych w tym zakresie.
H. Superson
 
Spotkanie w ramach promocji zdrowia z higienistką
21.03.2019 r.
 
Grupa Krasnale zaznajomiła się z zasadami higieny i zdrowego stylu życia podczas zajęć z panią higienistką. Dzieci chętnie dzieliły się wiedzą z zakresu zasad zdrowego żywienia i z uwagą przyswajały nowe wiadomości.
H. Superson
 
Warsztaty - udzielanie pierwszej pomocy
Spotkanie z Misiem Ratownisiem
10.04.2019 r.
 
Zasady udzielania pierwszej pomocy i szkolenie dotyczące bezpiecznego ułożenia osoby poszkodowanej, wykonania masażu serca, dzięki współpracy z MIsiem Ratownisiem nasze przedszkolaki pojęły w lot. Czujemy się bezpiecznie od kiedy wiemy, że całe nasze przedszkole to wykwalifikowni ratownicy medyczni. Dzieci znają numery alarmowe i wiedzą jak zachować się w przypadku gdy ktoś w otoczeniu potrzebyje pomocy.
H. Superson
 
Konkurs piosenki promujacej zdrowie
11.04.2019 r.
 
Nauczycielki naszego przedszkola pani Marta Maziarz i Sylwia Jurkiewicz w ramach promocji i upowszechniania zdrowego stylu zycia zorganizowały konkurs piosenki i wiersza o tematyce zdrowotnej. Duże zainteresowanie tym tematem może świadczyć o tym, że rodzicom i dzieciom naszego przedszkola temat zdrowia jest bliski i wciąż aktualny. Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu i patrząc na wysoki poziom artystyczny być moze na naszych oczach rodzą sie nowe talenty.
H. Superson
 
Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków
Sprintem do Maratonu
22.05.2019 r.
 
Mimo kapryśnej pogody udało się nam wystartować sprintem do maratonu. We współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Przeworsku zorganizowaliśmy bieg po zdrowie, w ktorym udział wzięły dzieci z naszego przedszkola, ze szkoły oraz grono pedagogiczne. Akcja propagowana jest poprzez miesięcznik Bliżej Przedszkola na terenie całej Polski. Celem jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz rozpowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Wszyscy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy ale najważniejsza była wspólna zabawa i uśmiechnięte twarze uczstnuików i organizatorów.
H. Superson
Czytaj całość
 
 
Uczymy dzieci


 

Facebook
 
 
Praca na odległość


 
Obecnie na stronie
Copyright © Urząd Miasta Przeworska