• Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
 • Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
 • Przedszkole Miejskie nr 2 w Przeworsku
MENU WITRYNY
Start
Aktualności
Ogłoszenia
Dla rodziców
Personel
Rada rodziców
Publikacje
O nas
Statut
Napisz do nas
RODO
Deklaracja dostępności


Polecamy również
 
09.10.2018.

PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

Czas i zdrowie to dwa cenne skarby, których nie rozpoznajemy i nie doceniamy, dopuki się nie wyczerpią..."

Denis Waitley

Drodzy rodzice!

Miło nam poinformować, że przedszkole nasze z dniem 1 września 2018 r. rozpoczęło pierwszy etap tzw. przygotowawczy, trwający 1 rok, w procesie tworzenia placówki promującej zdrowie.

W roku szkolnym 2019/2020 uzyskaliśmy Certyfikat Rejonowy Przedszkola Promującego Zdrowie.

 

W roku szkolnym 2022/2023 staramy się o Wojewódzki Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie

 

DEFINICJA PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

Przedszkole promujące zdrowie to miejsce, w którym podejmowane są wspólne działania dla poprawy zdrowia i samopoczucia, wszyscy uczą się jak zdrowiej i lepiej żyć oraz zachecają innych do podobnych działań.

Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

 • zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców/dziadków dzieci),
 • podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.

 

Przyzwyczajenia, wiedza i nawyki nabyte w młodości, na pewno zadecydują o późniejszych zachowaniach i stylu życia naszych wychowanków.

Przedszkole promujące zdrowie realizuje zadania określone w obowiązujących aktach prawnych i w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, a ponadto spełnia warunki określone w czterech standardach PPZ. Standardy te wyróżniono na podstawie modelu PPZ: pierwszy odnosi się do najniższego poziomu modelu (warunki do tworzenia SzPZ), kolejne trzy do poziomu środkowego (główne obszary działań). Nie jest możliwe określenie standardów dla poziomu górnego (oczekiwane efekty).

STANDARDY PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

STANDARD I
 • Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
 
STANDARD II
 • Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
 
STANDARD III
 • Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
 
STANDARD IV
 • Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.

 

Koordynator do spraw promocji zdrowia:

 • mgr Barbara Bujny - dyrektor przedszkola
 • mgr Halina Superson - nauczyciel dyplomowany

 

 

Przedszkolny zespół promocji zdrowia tworzą:

Dyrektor przedszkola, wszyscy nauczyciele pracujący w naszej placówce, pracowncy niepedagogiczni, szefowa kuchni oraz intendentka.

Koordynatorzy rejonowi:

 • Pani Teresa Krasnowska
 • Pani Anna Sawicka

 

 

Zadania i organizacja pracy przedszkolnego zespołu do spraw promocji zdrowia:

 
 • wspieranie pracy przedszkolnego koordynatora i aktywny udział w przeprowadzeniu diagnozy, planowaniu działań, ich realizacji i ewaluacji wyników,
 • zespołowe podejmowanie decyzji,
 • ustalenie reguł pracy zespołu i zakresu zadań poszczególnych członków,
 • rozwijanie umiejętności osobistych i społecznych członków zespołu,
 • organizacja spotkań zespołu: cykliczność spotkań z zapowiedzianym wcześniej tematem, zaplanowanie spotkań podsumowujących różne etapy pracy,
 • spotkania otwarte - "każdy mile widziany",
 • praca metodą warsztatową z aktywnym zaangażowaniem wszystkich uczestników (praca w małych grupach, wspólne poszukiwanie rozwiązań).

 

W przedszkolu naszym realizujemy programy edukacji zdrowotnej:

 • Program Wychowawczo - Profilaktyczny Przedszkola Miejskiego Nr 2
 • Kubusiowi Przyjaciele Natury
 • Mamo, tato, wolę wodę
 • Akademia Zdrowego Przedszkolaka
 • Akademia Aquafresh
 • Smacznie, zdrowo, kolorowo
 • Dzieciaki Mleczaki
 • Zdrowy i bezpieczny przedszkolak
 • Czyste powietrze wokół nas
 • Skąd się biorą produkty ekologiczne

 
 
 
 
 
 
 


 
NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
"Dzień jabłka"
28.09.2022 r.

Tego dnia dzieci zapoznały się wyglądem, smakiem, właściwościami tego owocu. Z wielkim zaangażowaniem przedszkolaki wykonywały zajęcia plastyczne. Dzieci z grupy "Pszczółki" były zadowolone przyrządzaniem soku, który potem wypiły ze smakiem. Na koniec zajęć dzieci wykonały taniec do piosenek "Hej pełno jest jabłek w naszym sadzie" i " Małe czerwone jabłuszko".
 
"Smerfowa gimnastyka"
05.10.2022 r.
 
Gimnastyka na wesoło w grupie "Smerfy" z wykorzystaniem nietypowych przyborów. Ćwiczenia gimnastyczne umożliwiają przedszkolakom wszechstronny rozwój motoryczny, a dodatkowo dostarczają wiele radości.
 
"W spiżarni - jak ludzie przygotowują się na zimę"
10.10.2022 r.

Jesień to czas, kiedy robimy przetwory na zimę. Przedszkolaki z grupy “Pszczółki” i "Zajączki" uczyły się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, a zwłaszcza tych z domowych zapasów . Realizując tematykę kompleksową – „Przetwory owocowo-warzywne na zimę”- dzieci zapoznały się z różnymi rodzajami zapasów i przetworów jakie są gromadzone na zimę.

"Wycieczka do sklepu warzywnego"
11.10.2022 r.
 
Owocowo-warzywny dzień w grupie "Smerfy", wycieczka do sklepu warzywnego z niespodzianką i fantazje dzieci zaklęte w stworkach. Była to dobra okazja na pogłębienie zdobytej wiedzy o owocach i warzywach podczas zajęć dydaktycznych. Dzieci prawidłowo wskazywały poszczególne warzywa i owoce.
 
"Smacznie, zdrowo, kolorowo"
13.10.2022 r.
 
Realizując program ,,Smacznie, zdrowo, kolorowo'' grupa ,,Zajączki " poznaje cechy owoców i warzyw, ich budowę, smak, zapach oraz sposoby wykorzystania. Dzieci wyrabiają także prawidłowe nawyki żywieniowe, wiedzą dlaczego należy jeść owoce i warzywa. Dziś samodzielnie zrobiły sałatkę jarzynową i zgodnie stwierdziły, że wyszła smaczna, zdrowa i kolorowa.
 
"Robimy chlebek i bułeczki"
19.10.2022 r.
 
Chlebki i bułeczki dzisiaj wyrabiamy i sprawność piekarza zdobywamy. Dzieci z grupy "Smerfy" dowiedziały się dlaczego chleb jest ważny w życiu człowieka, jaki mamy rodzajchleba oraz jak powstaje. Z przygotowanej mąki według własnego pomysłu lepiły bochenki chleba, rogaliki i bułeczki.
 
"Robimy kanapki"
09.11.2022 r.
 
Dzieci z grupy "Zajączki" i "Pszczółki" w dniu dzisiejszym brały udział w zajęciach związanych z tematyką "Smacznie, zdrowo, kolorowo". Utrwalałyśmy wiadomości z zakresu zdrowego odżywiania oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w ciekawych zajęciach. A na koniec przygotowywały własnoręcznie kanapki, które bardzo im smakowały.
 
"Warsztaty edukacyjno - kulinarne"
07.12.2022 r.
 
Nawyki żywienia ukształtowane w dzieciństwie często pozostają z nami w dorosłym życiu. Dlatego zdrowa zbilansowana dieta powinna być wprowadzana od najmłodszych lat.
Wdrażanie odpowiednich nawyków żywieniowych wspieramy u naszych przedszkolaków poprzez realizację programu ,,Smacznie, zdrowo, kolorowo''. Wiedząc, że kluczowym elementem edukacji żywieniowej są zajęcia praktyczne, w naszym przedszkolu zorganizowane zostały cyklicznie warsztaty edukacyjno - kulinarne. Dzieci pod okiem doświadczonego dietetyka Pana Macieja Fitał z Bonne Sante Przeworsk - Gabinety Dietetyczne przygotowywać będą zdrowe i smaczne potrawy. Dziś w najstarszych grupach odbyły się pierwsze tego typu zajęcia na których starszaki samodzielnie zrobiły koktajl z owoców i warzyw. Nie zapomniały także o poczęstowaniu tym zdrowym i pysznym napojem swoich młodszych kolegów.
Podczas wspólnej degustacji dzieci dzieliły się swoimi planami i pomysłami na kolejne kulinarne warsztaciki.
 
"Potrawy wigilijne"
19.12.2022 r.
 
W ramach programu "W Świątecznej Krainie Dwujęzycznego Przedszkolaka" dzieci z grupy "Zajączki" przygotowały jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych - kutię. Jest to przysmak sporządzony z pszenicy, miodu oraz dużej ilości bakalii. Przedszkolaki poczęstowały kutią dzieci z innych grup, a także pracowników przedszkola. Dzieci poznały nowe smaki oraz dowiedziały się o o bogatych wartościach odżywczych kutii.
 
"Międzynarodowy Dzień Pizzy"
09.02.2023 r.
 
Przedszkolaki z grupy "Zajączki" podczas zajęć poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się z jakiego kraju pochodzi oraz poznały składniki, które są niezbędne do jej przygotowania. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały pizzę. Wielką przyjemność dzieciom sprawiły już same przgotowania: formowanie kulki drożdżowej, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie zdrowych, warzywnych skłądników. Gdy już wszystko było gotowe, pizza powędrowała do kuchni, aby się upiec. Najwięcej radości naszym małym łakomczuchom sprawiła degustacja pizzy własnej produkcji.
 
"W krainie bajek"
10.02.2023 r.
 
Realizując tematykę "W krainie bajek" dzieci z grupy "Myszki" przeniosły się do świata bajek i baśni. Oglądając przedstawienie przygotowane przez panie, które wcielając się w znane postacie - wróżki i czarownice starały się przekazać dzieciom przesłanie właściwego i nieodpowiedniego zachowania. Morałem przedstawienia było ukazanie zdrowego odżywiania oraz zachęcenie dzieci do spożywania owoców i warzyw.
 
"Pyszne i zdrowe naleśniki"
06.03.2023 r.
 
Udział w zajęciach związanych z realizacją programu "Smacznie, zdrowo, kolorowo", w ramach których dzieci z grupy "Pszczółki" dowiedziały się, z jakich produktów powstają naleśniki, z czym możemy je jeść, aby były zdrowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowały samodzielnie swojego naleśnika - smarowały tym co lubią z dodatkiem owoców. Naleśniki smakowały dzieciom wyśmienicie.
 
"Skąd się biorą produkty mlecznei"
01.03.2023 r.
 
W ramach realizacji tematyki "Skąd się biorą produkty mleczne" dzieci z grupy "Myszki" dowiedziały się, w jaki sposób mleko trafia na nasze stoły, co dzieje się z tym smacznym napojem, zanim pojawi się w sklepie oraz co możemy zrobić z mleka. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom "dojenie" krowy Balbinki wykonanej z kartonu i lateksowej rękawiczki. "Myszki" stanęły na wysokości zadania, zmieniając się w gospodarzy.
 
 
"Badania przesiewowe wad postawy i przetwarzania sensorycznego dzieci naszego przedszkola"
08.03.2023 r.
 
W ramach działań naszego przedszkola, będącego w Sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie, przeprowadzono w naszej placówce badania przesiewowe wad postawy i przetwarzania sensorycznego dzieci z naszego przedszkola. W trosce o zdrowie naszych przedszkolaków doświadczeni specjaliści z Piotr i Adam Baj Fizjoterapia w Przeworsku przeprowadzili badania mające na celu ocenę postawy ciała u dzieci oraz badania podoskopowe. Podczas badania dzieci stawały na magicznym pudełku, które skanowało ich stopy, a potem przeprowadzający badania fizjoterapeuta sprawdzał, czy postawa ciała przedszkolaków jest prawidłowa. Okres przedszkolny jest czasem, w którym kształtuje się prawidłowa sylwetka dziecka. Im wcześniej wykryje się pewne nieprawidłowości w rozwoju, tym szybciej za pomocą terapii i ćwiczeń fizjoterapeutycznych można je poprawić. Warto zacząć od dobrych nawyków już w domu. Zwracajmy uwagę jak dziecko siada gdy się bawi, czy jest w stanie przez dłuższy czas siedzieć w prawidłowej postawie? Czy nie siada z nogą pod pupą, albo jedząc czy rysując nie opiera się ciągle na jednym łokciu. Z pozoru błahe, nieprawidłowe nawyki mogą dziecku wejść w nawyk i stać się stałą postawą. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna i odpowiednia dawka ruchu może być pomocna przy dbaniu o prawidłową postawę, a ta ma wpływ na cały organizm dziecka. Informacje, jakie otrzymają rodzice od specjalistów pomogą we wczesnym wykryciu nieprawidłowości i tym samym umożliwią szybką reakcję rodziców w razie konieczności korekty postawy dziecka.
 
"Warsztaty z dietetykiem"
16.03.2023 r.
 
Dzieci z najstarszych grup naszego przedszkola "Smerfy", "Pszczółki" i "Zajączki" uczestniczyły w zajęciach z panem dietetykiem z  Bonne Sante Przeworsk - Gabinety Dietetyczne. Poznały zioła i przyprawy orza ich wykorzystanie w kuchni. Dowiedziały się, że zioła i przyprawy wzbogacają smak naszych potraw i pozwalają nam odkrywać nowe smaki. Poza tym dostarczają wielu witamin, minerałóworaz innych, cennych składników, które pomagają zachować lepsze zdrowie. Przedszkolaki w ciekawy i przystępny sposób zdobyły nowe wiadomości.
 
NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
"Przeworsk biega"
04.09.2021 r.
 
Jako przedszkole promujące zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną bardzo się cieszymy, że nasze przedszkolaki wzìęły udział w akcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji "Przeworsk Biega" i odniosły sukcesy:
 
W kategorii rocznik 2018, bieg na 50 m:
 • I miejsce zdobył Mikołaj Szewerniak
 • III miejsce zdobył Jaś Kot
 
 
 
W kategorii rocznik 2016 i 2017 ( bieg 4-latków i 5-latków ) 50m
 • III miejsce zdobył Mateusz Godlewski
 
 
 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
 
Konkurs "Jedz owoce i warzywa"
30.09.2021 r.
 
Jedz owoce i warzywa, w nich największa moc się skrywa. Zachęcamy wszystkie dzieci i rodziców do zdrowego odżywiania, załóżcie własny warzywniak i weźcie udział w konkursie.
 
Teatrzyk kukiełkowy pt."Samo zdrowie"
06.10.2021 r.
 
Przedszkolaki z grupy,, Krasnale" obejrzały teatrzyk pt. ,,Samo zdrowie", który miał na celu podkreślić bogactwo witamin występujących w owocach i warzywach. Po zakończeniu zajęć dzieci wcieliły się w rolę aktorów, manipulując sylwetami.
 
Wykonanie soku z warzyw i owoców
07.10.2021 r.
 
Dzieci z grupy Zajączki, pilnie dziś pracowały, owocowo-warzywne soki przygotowały. Jabłka, banany, marchew, cytryny w każdej roślinie są witaminy. Dżemy i soki smaczne, domowe, to istne bomby witaminowe. Dlatego dzieci z grupy Zające, znają przepisy uzdrawiające. Od dziś nie będą już chorowały, na zdrowie przepis prosty poznały. A kiedy wszystkie soki wypiły cudaki z owoców i warzyw stworzyły.
 
Co należy robić, aby być zdrowym:
19.10.2021 r.
 
Podczas spotkania z dietetykiem Panem Maciejem Fitał z Gabinetu Dietetycznego BONE SANTE w Przeworsku dzieci dowiedziały się, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Dlaczego należy ograniczać słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Pan dietetyk wyjaśnił również przedszkolakom w oparciu o ilustracje, że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna. W interesujący sposób przedstawił dzieciom piramidę żywienia, omawiał produkty żywnościowe od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu powinny się znaleźć w niewielkich ilościach. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zadaniach przygotowanych dla nich. Bez żadnego problemu potrafiły podzielić produkty przygotowane na stoliczku na zdrowe i niezdrowe i umieścić w koszykach z napisem „zdrowa żywność” i „niezdrowa żywność”. Wybierając produkt dziecko argumentowało, dlaczego ma się znaleźć w danym koszyku. Serdecznie dziękujemy za przekazanie niesamowitej wiedzy na temat zdrowego odżywiania.
 
Poznajemy owoce
20.10.2021 r.
 
W związku z realizacją programu " Smacznie, zdrowo, kolorowo" dzieci z grupy " Smerfy " poznawały owoce za pomocą zmysłu, dotyku, smaku, węchu. Dowiadywały się jaki mają wpływ na nasze zdrowie i dlaczego powinniśmy je spożywać. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach z chustą Klanza, układały obrazek owoców z pociętych części.
 
"Od ziarenka do bochenka"
20.10.2021 r.
 
Dzieci z grupy "Promyczki" poznały historyjkę obrazkową "Od ziarenka do bochenka" dzięki której dowiedziały się jak powstaje chleb - poznały etapy pracy nad wytwarzaniem chleba, rozpoznawały gatunki pieczywa, dowiedziały się, jaka jest różnica między chlebem razowym, a białym pszennym i jakie właściwości odżywcze posiada chleb razowy. Wzięły także udział w zabawie tematycznej "zakupy w piekarni".
 
Zajęcia kulinarne
22.10.2021 r.
 
Zajęcia kulinarne w grupie "Promyczki" to wielka frajda. Przedszkolaki zrobiły pizzę według własnego pomysłu z ulubionymi, zdrowymi składnikami. Pizza upieczona smakowała wyśmienicie.
 
Dzień dyni
28.10.2021 r.
 
"Dzień dyni" w grupie "Pajace" miał na celu promowanie zdrowego stylu życia a przy okazji dzieci rozwijały kompetencje matematyczne rozwiązując dyniowe łamigłówki.
 
Realizacja programu - "Dzieciaki Mleczaki"
09.12.2021 r.
 
W związku z realizacją programu "Dzieciaki Mleczaki" przedszkolaki z grup: "Pajace", "Zajączki", "Krasnale" uczestniczyły z zajęciach, które miały na celu wzrost świadomości na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Podczas zajęć rozmawialiśmy o zwierzętach, które dają mleko, omawialiśmy produkty mleczne i układaliśmy je na piramidzie zdrowia. Oglądaliśmy historyjkę obrazkową pt. "Skąd się bierze mleko w sklepach".
 
Robimy pyszne kanapki
11.02.2022 r.
 
Dzieci z Grupy "Myszki" robiły samodzielnie pyszne i zdrowe kanapki. Same wybierały produkty, którymi dekorowały swoje smakowity dzieła. Były one piękne, kolorowe i bardzo smaczne. Ale były pyszne. Kto nie jadł niech żałuje. Dodatkowo dzieci uczyły się samodzielnego posługiwania się nożem.
 
Teatrzyk kukiełkowy "Kłopoty łyżki"
09.03.2022 r.
 
W ramach realizacji tematu " Bawimy się w teatr" oraz autorskiego programu " Smacznie zdrowo ,kolorowo" dzieci z grupy " Krasnale" obejrzały teatrzyk kukiełkowy " Kłopoty łyżki". Przedszkolaki przypomnieniały sobie jak należy zachować się w teatrze podczas oglądania spektaklu. Utrwaliły zasady grzecznego zachowania przy stole. Zwróciłyśmy również uwagę na estetyczny wygląd nakrycia stołu. Po zakończeniu przedstawienia dzieci miały możliwość obejrzenia pacynek i kukiełek.
 
Światowy Dzień Sportu
06.04.2022 r.
 
Światowy Dzień Sportu przypadający na 6 kwietnia gościliśmy panią Irminę Jucha- Kocur wraz z mężem Mateuszem - właścicieli Siłownii/Fitness w Przeworsku, którzy od lat promują aktywność fizyczną w naszym mieście. Głównym celem zajęć było zachęcenie dzieci do aktywności ruchowej, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, nabywanie wiary we własne siły i możliwości oraz wzbogacanie przeżyć poprzez szlachetne współzawodnictwo. Każdy przedszkolak bardzo przejęty brał udział w przygotowanych konkurencjach sportowych, a wykonane ćwiczenie budziły w dzieciach ogromną radość i zadowolenie z dobrze wykonanego zadania. Największą atrakcją dla przedszkolaków były lampki treningowe pody, światełka służące do efektywnego treningu i szybkiej reakcji. Na zakończenie tego sportowego dnia dzieci zjadły pyszne, zdrowe szaszłyki przygotowane przez nasze panie z kuchni.
 
Światowy Dzień Ziemi
22.04.2022 r.
 
Przyroda to nieodłączny element naszego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem. Dlatego od najmłodszych lat uczymy dzieci zasad recyklingu oraz kształtujemy w nich postawę ekologiczną. Inscenizacja „Nasza Ziemia” przygotowana przez nauczycielki o tematyce ekologicznej, ukazała jak wielkie znaczenie dla życia Ziemi ma równowaga we wszechświecie. Podczas zajęć dzieci poznały sposoby dbania o przyrodę i zasady zachowania w środowisku przyrodniczym. Przedszkolaki zagrały w grę planszowa,, Ekologia", której głównym celem jest zapoznanie ze sposobami ochrony środowiska oraz w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci, wrzucając odpady do odpowiednich worków. Na zakończenie wykonały piękne pracę plastyczne i obiecały, że będą dbać o swoją planetę Ziemię.
 
Sprintem do maratonu
17.05.2022 r.
 
Nasze przedszkole wzięło udział w VIII Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków „Sprintem do maratonu”. Celem tego wydarzenia jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz rozpowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Wysiłek i determinacja biegaczy została doceniona i nagrodzona wręczeniem medali, dyplomów i pucharów. Wszystkim biegaczom gratulujemy zaangażowania i bardzo dobrej kondycji.
 
Światowy Dzień Pszczół
20.05.2022 r.
 
Z tej okazji w grupie ,,Krasnale" oraz ,,Smerfy" przeprowadzone zostały działania, których celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół. Podążając za myślą Alberta Einsteina, że “jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…” Przedszkolaki podjęły działania w celu ich bliższego poznania. Dzieci miały okazję spróbować świeżego miodu z tegorocznego zbioru, obejrzeć i przymierzyć kapelusz pszczelarski, poznać cykl rozwoju pszczoły oraz role jaką pełnią w ulu, przekonać się do czego służy węza pszczela oraz ramki, poczuć zapach prawdziwego, pszczelego wosku. Przedszkolaki obejrzały prezentację edukacyjną o "Pszczołach" podczas , której zapoznały się z budową pszczoły oraz pracą pszczelarza. Wspólnie bawiły się przy piosence " Bal na łące",a na koniec wykonały piękną pszczółkę.
 
Zdrowo rosnę
14.06.2022 r.
 
Jako przedszkole zrzeszone w Podkarpackiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, 14 czerwca na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie dzieci z grupy "Pajace" i "Smerfy" uczestniczyły w imprezie plenerowej pod hasłem " Zdrowo rosnę". Na miejscu dla dzieci czekało mnóstwo atrakcji: dmuchańce, turnieje sportowe, bańki mydlane, malowanie na streczu, zabawy z animatorem, warsztaty ekologiczne, konkurs piosenki oraz mody ekologicznej i wiele innych niespodzianek. Spora dawka ruchu na świeżym powietrzu oraz zdrowy duch sportowej rywalizacji sprawiły, że wszyscy uczestnicy imprezy uznali plenerową integrację za bardzo udaną. Wróciliśmy z pamiątkową statuetką oraz licznymi dyplomami i upominkami za udział w konkursach i konkurencjach. To był dzień pełen wrażeń dla wszystkich starszaków !
 
NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
 
Ćwiczenia ruchowe
02.09.2020 r.
 
Zachęcanie dzieci do ćwiczeń ruchowychna świeżym powietrzu oraz nauka zasad korzystania ze sprzętu w ogródku przedszkolnym.
 
Prelekcja "Dlaczego jemy owoce?"
28.09.2020 r.
 
Zorganizowanie prelekcji o zdrowotnych potrzebach spożywania owoców, o ich składzie i wpływie na naszą odporność.
 
"Taniec, akrobatyka, Zumba"
29.09.2020 r.
 
Jako przedszkole promujące zdrowy styl życia i aktywność fizyczną gościliśmy tancerkę i akrobatkę juniorkę z zespołu Gracja- Łańcut- Milenę Leję. Dzieci obejrzały pokaz zespołu z Tanecznych Mistrzostw Polski w Świebodzicach. Z zainteresowaniem wysłuchały wskazówek dotyczących kroków tanecznych. Na zakończenie wspólnie z Mileną i jej mamą bawiliśmy się do energicznej muzyki.
 
"Smakowanie owoców"
05.10.2020 r.
 
Rozpoznawanie owoców poprzez zabawę, po zapachu i smaku.
 
Teatrzyk kukiełkowy
08.10.2020 r.
 
Zachęcanie dzieci do jedzenia warzyw i owoców poprzez wystawienie teatrzyku "O smoku, który odżywiał się niezdrowo" oraz zorganizowanie quizu obrazkowego - co jest zdrowe, a co nie?
 
Międzynarodowy Dzień Mycia Rąk
15.10.2020 r .
 
Wdrażanie do właściwego mycia rąk poprzez rozmowę i pokaz. Wyświetlenie filmu edukacyjnego i ćwiczenia praktyczne.
 
Prelekcja "Do czego służy woda?"
27.10.2020 r.
 
Prelekcja zorganizowana w celu pokazania dzieciom dlaczego powino się spożywać wodę. Druga część zajęć miała pokazać konieczność oszczędzania i szanowania wody.
 
Spotkanie ze stomatologiem
26.11.2020 r.
 
Głównym celem spotkania było uświadomienie przedszkolakom konieczności dbania o higienę jamy ustnej oraz zmniejszenie obawy wśród dzieci przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały pogadanki na temat właściwej higieny jamy ustnej. Dowiedziały się co to jest próchnica, dlaczego psują się zęby oraz jak należy prawidłowo je czyścić. Ogromną atrakcją były ćwiczenia praktyczne na eksponacie sztucznej szczęki. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez Panią stomatolog, a następnie według jej wskazówek naśladowały szczotkowanie zębów. Pani dentystka przypomniała również dzieciom o potrzebie wizyt kontrolnych u stomatologa, a także o konieczności właściwego odżywiana się. Spożywania warzyw, owoców i produktów mlecznych, które są zdrowe dla naszych zębów oraz unikania słodyczy, które powodują próchnicę.
 
Skąd się biorą produkty ekologiczne?
25-29.01.2021 r.
 
Grupa Pajace realizowała termat "Skąd się biorą produkty ekologiczne"? Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat ich pochodzenia. Oglądaliśmy filmy edukacyjne, rysowaliśmy, układaliśmy piramidę zdrowego żywienia (kodowanie). Wiemy jak ważne jest dla naszego zdrowia to co zjadamy. I oczywiście nie zapominamy o zabawach na świeżym powietrzu.
Filmy edukacyjne:
 • "Jak powstaje ekologiczny chleb?"
 • "Jak powstaje ekologiczny nabiał?"
 • "Skąd pochodzą ekologiczne jaja?"
 • "Ekologiczne mięso i wędliny"
 • "Ekologiczne owoce"
 • "Ekologiczne warzywa"
 • "Gdzie rosną ekologiczne zioła?"
 • "Skąd się bierze ekologiczny miód?"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poznaliśmy hasła:
"Smaczny, zdrowy, organiczny, z tego wniosek jest logiczny, że najmniej przetworzony jest Produkt Ekologiczny".
 
"Bądź rozsądny, kupuj mądrze. To nie trudne - ale skądże. Mały znaczek nam pomoże zdecydować się w wyborze."
 
"Kolorowe kanapki"
10.02.2021 r.
 
Dzieci z grupy "Myszki" poprzez samodzielne przygotowanie kolowych i zdrowych kanapek, a nastepnie konsumpcję poznawały warzywa i ich znaczenie dla organizmu.
 
"Uprawa rzeżuchy"
11.03.2021 r.
 
Założenie uprawy rzeżuchy i zachęcenie dzieci do jej uprawy w domu. Nauka pielęgnacji rosliny i jej obserwacja od ziarenka do kiełka. Poznanie jej walorów zdrowotnych. Dekoracja świątecznego stołu.
 
"Chiałbym być sportowcem"
06.04.2021 - 09.04.2021 r.
 
W dniach od 6 do 9 kwietnia, w grupie Myszki odbył się cykl zajęć promujących zdrowy styl życia. Dzieci gimnastykowały się, miały zabawy ruchowe, rozmawiały o różnych dyscyplinach sportowych, co miało na celu zachęcić je do czynnego uprawiania sportu.
 
"Czyste powietrze wokół nas"
07.05.2021 r.
 
Dzieci z grupy " Smerfy" uczestniczyły w realizacji programu " Czyste powietrze wokół nas" W tematykę zajęć wprowadził dzieci bohater programu- Dinuś.Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny " Dlaczego musimy zadbać o czyste powietrze? Czym jest SMOG? Dzieci poznały różne rodzaje dymów oraz skąd pochodzą.Dowiedziały się o szkodliwości palenia papierosów dla zdrowia i przebywania w zadymionych pomieszczeniach.Nabyły kompetencje radzenia sobie w sytuacjach,gdy dorośli palą przy nich tytoń.Temat zajęć " Czyste powietrze wokół nas" miał na celu ukierunkowanie i wdrażanie dzieci do dbania o środowisko,kształtowanie prozdrowotnych postaw wobec zjawiska palenia papierosów.Na koniec każde dziecko wykonało pracę plastyczną pt." Nie pal przy mnie".
 
"Fruits and vegetables"
21.05.2021 r.
 
W grupie "Smerfy" zostały przeprowadzone zajęcia z języka angielskiego o tematyce "Fruit and vegetables" propagujące zdrowy styl życia. Przedszkolaki utrwaliły słownictwo w zabawach i piosenkach promując zdrowe odżywianie.
 
"Sprintem do maratonu"
08.06.2021 r.
 
Dnia 8 czerwca przedszkolaki z wszystkich grup wzięły udział w VII Ogólnopolskim wydarzeniu sportowym „Sprintem do maratonu”, promującym zdrowy tryb życia i zachęcającym do ruchu na świeżym powietrzu. Współorganizatorem tego wydarzenia był MOSiR, dzięki któremu nasze biegi odbyły się na stadionie miejskim przy ulicy Budowlanych, a główny patronat objął Burmistrz Miasta Przeworska dr Leszek Kisiel, który był sponsorem ufundowanych nagród dla przedszkolaków. Każdy z uczestników imprezy otrzymał numer startowy tak, jak na prawdziwych zawodach sportowych. Przed biegiem odbyła się oczywiście rozgrzewka przeprowadzona przez zawodowych sportowców. Następnie dzieci w skupieniu rozpoczęły bieg na 100 metrów, starając się jak najszybciej dobiec do mety. Jednak w naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nie liczyło się zdobyte miejsce, a pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej atmosferze, promującej zdrowy styl życia. Nasze dzielne przedszkolaki przebiegły aż 18. 000 metrów !!!
 
"Trening personalny"
16.06.2021 r.
 
Jako przedszkole promujące zdrowy tryb życia staramy się od najmłodszych lat wspomagać rozwój fizyczny dzieci, jednocześnie kształtując nawyki aktywnego spędzania czasu. Dlatego dzisiaj przedszkolaki z grupy "Promyczki" zapoznały się z zawodem trenera personalnego. Dowiedziały się na czym polega praca trenera. Z uwagą słuchały informacji na temat zdrowego stylu życia oraz prawidłowego odżywiania się. Nasz gość Pan Tomasz Jurkiewicz zaprezentował dzieciom ciekawe ćwiczenia ruchowe, zaczynając oczywiście od rozgrzewki. Przedszkolaki były zachwycone wizytą oraz aktywnie uczestniczyły w proponowanych zabawach i ćwiczeniach ruchowych.
 
"Bezpiecznie nad wodą w wakacje"
21.06.2021 r.
 
Wakacje to czas beztroski i odpoczynku. To także doskonała pora do szaleństw nad wodą, które my przedszkolaki uwielbiamy! Woda jednak może być niebezpieczna i właśnie o tym opowiedział nam Przewodniczący Rady Miasta Przeworska Pan Tomasz Majba, który jest również wykwalifikowanym ratownikiem wodnym. Dowiedzieliśmy się, kiedy nie należy wchodzić do wody, poznaliśmy numer alarmowy, który powinniśmy wybrać w sytuacji niebezpieczeństwa, a także mieliśmy okazję zobaczyć sprzęt jaki na co dzień wykorzystują ratownicy. To była bardzo mądra lekcja, z której zapamiętaliśmy, że praca ratownika jest bardzo ważna. Dlaczego? ponieważ dba o nasze bezpieczeństwo nad wodą, a co najważniejsze ratuje życie.
 
 
NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020
 
 
Pożegnanie lata
Promocja zdrowego stylu odżywiania
26.09.2019 r.
 
Uroczystość całej zbiorowości przedszkolnej, zabawy taneczne przy akompaniamencie zespołu "Gacoki", zabawy ruchowe, konkursy, część artystyczna w wykonaniu dzieci, wspólny poczęstunek - degustacja owoców, warzyw i zdrowych potraw.
 
Inscenizacja utworu pt. "Pod grzybkiem" W.Sutiejew
27.09.2019 r.
 
Zapoznanie dzieci z wyglądem grzybów, które możemy zrywać, poprzez organizację teatrzyku "Pod grzybkiem".
 
Wycieczka na stragan owocowo-warzywny
01.10.2019 r.
 
Dzieci zapoznały się z wyglądem i nazwami owoców i warzyw bogatych w witaminy. Wykonanie soku jabłkowo-marchewkowego oraz serka smakowego. Nauka wykonywania prostych potraw oraz wzbogacania przeżyć estetycznych.
 
Wykonanie soku z warzyw i owoców
08.10.2019 r.
 
Zachęcanie dzieci do samodzielnego wykonywania soków z warzyw i owoców i spozywania ich.
 
Rozwijanie sprawności fizycznej
10.10.2019 r.
 
Rozwijanie sprawności fizycznej poprzez zabawy w ogródku przedszkolnym z wykorzystaniem sprzętu.
 
Promocja zdrowego stylu
15.10.2019 r.
 
Udział w imprezie plenerowej pod hasłem "Rosnę zdrowo, piknik KOWR" Basznia Dolna - Kresowa Osada.
 
Teatrzyk kukiełkowy "Gdzie pracują dorośli - bajeczka piekarska"
15.10.2019 r.
 
 
Ukazanie procesu powstawania chleba (od ziarenka do bochenka) za pomocą teatrzyku kukiełkowego "Gdzie pracują dorośli - bajeczka piekarska. Zachecanie dzieci do spożywania ciemnego pieczywa.
 
Teatrzyk kukiełkowy "Kłopoty łyżek"
07.11.2019 r.
 
Zachęcanie dzieci do kulturalnego spozywania posiłku.
 
Quiz dydaktyczny
22.11.2019 r.
 
Rozwijanie postawy prozdrowotnej, dbania o czystość i własne bezpieczeństwo. Zorganizowanie quizu - co sprzyja, a co nie sprzyja zdrowiu?
 

NASZE DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Warsztaty Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie
Ćwiczenia i zabawy relaksacyjne
13.11.2018 r.
 
Koordynatorzy naszego przedszkola wzięli udział w spotkaniu warsztatowym zorganizowanym w ramach współpracy Koordynatorów Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie przez Zespół Szkol Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Spotkanie składało się z dwóch części. W stan szcęśliwosci i wyciszenia wprowadziły nas ćwiczenia relaksacyjne na sali gimnastycznej a następnie obejrzałyśmy prezentację dotyczącą trendów żywieniowych i wpływu diety i stylu życia na stres.Wisienką na torcie były zdrowe przekąski przygotowane przez uczniów szkoły. Dziękujemy za miłe spotkanie i czekamy na wiecej.
H. Superson
 
Szkolenie w Łódzkiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie
22-24.11.2018 r.
 
Przykłady dobrej praktyki oraz sposoby diagnozowania zachowań problemowych u dzieci i młodzieży to tematy spotkań jakie odbyły się w placówkach oświatowych w Łodzi, Kleszczowie i Piotrkowie Trybunalskim. Pełni zapału i nowych pomysłów wracaliśmy ze szkolenia a współnie spędzony czas mamy nadzieję,że zaowocuje współnymi projektami i działaniami.
H. Superson
 
Piernikowe warszataty kulinarne
05.12.2018 r.
 
W ramach współpracy ze Szkołą Promującą Zdrowie w grupie Pajace odyło się świąteczne pieczenie pierników wraz z uczenicami i mistrzynią cukiernictwa panią Urszulą Machaj z Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Dzieci zapoznały sie z recepturą na najpyszniejsze ciasto piernikowe i z zapałem zabraly się do wycinania ciasteczek, dekorowania ich, pieczenia a potem degustacji. Część naszych wypieków schowaliśmy na jutrzejsze spotkanie z Mikołajem, ciekawe czy będą Mu smakowały. Spotkanie w ramach współpracy ze Szkołą Promującą Zdrowie.
H. Superson
 
Szkolenie Rady Pedagogicznej
10.12.2018 r.
 
Prezentacja doświadczeń ze szkiolenia w Łódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie przeprowadzoa przez koordynatorów naszego przedszkola Halinę Superson i Barbarę Bujny. Przekazanie ciekawych strategii działania zaowocowało dyskusją na temat dopasowania i wdrożenia niektórych z nich w naszej placówce.
H. Superson
 
Szkolenia w ramach Programu Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy
Twój glos w Twoich rękach
 
W ramach Programu Promocji Zdrowia realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Rzeszowie, nauczyciele naszego przedszkola odbyli szereg spotkań informacyjno- edukacyjnych, warsztatów relaksacyjno- oddechowych, nauki technik emisji głosu i zasad higieny narządu głosu. Były to zajęcia z:
 • Lekarzem Foniatrą- 25.03.2019 r.
 • Lekarzem psychologiem- 05.04.2019 r.
 • Udział w badaniu laryngologicznym- 05.04.2019 r.
 • Logopedą - 11.04.2019 r.
 
 
 
 
 
 
Poprawa świadomości pracowników na temat własnego zdrowia i wypracowanie prozdrowotnych zachowań podczas codziennej pracy pedagogicznej to cel jaki przyświecał organizatorom szkolenia. Wszyscy uczestnicy potwierdzili zasadność spotkań i wyrazili chęć kontynuacji w przyszłości działań profilaktycznych w tym zakresie.
H. Superson
 
Spotkanie w ramach promocji zdrowia z higienistką
21.03.2019 r.
 
Grupa Krasnale zaznajomiła się z zasadami higieny i zdrowego stylu życia podczas zajęć z panią higienistką. Dzieci chętnie dzieliły się wiedzą z zakresu zasad zdrowego żywienia i z uwagą przyswajały nowe wiadomości.
H. Superson
 
Warsztaty - udzielanie pierwszej pomocy
Spotkanie z Misiem Ratownisiem
10.04.2019 r.
 
Zasady udzielania pierwszej pomocy i szkolenie dotyczące bezpiecznego ułożenia osoby poszkodowanej, wykonania masażu serca, dzięki współpracy z MIsiem Ratownisiem nasze przedszkolaki pojęły w lot. Czujemy się bezpiecznie od kiedy wiemy, że całe nasze przedszkole to wykwalifikowni ratownicy medyczni. Dzieci znają numery alarmowe i wiedzą jak zachować się w przypadku gdy ktoś w otoczeniu potrzebyje pomocy.
H. Superson
 
Konkurs piosenki promujacej zdrowie
11.04.2019 r.
 
Nauczycielki naszego przedszkola pani Marta Maziarz i Sylwia Jurkiewicz w ramach promocji i upowszechniania zdrowego stylu zycia zorganizowały konkurs piosenki i wiersza o tematyce zdrowotnej. Duże zainteresowanie tym tematem może świadczyć o tym, że rodzicom i dzieciom naszego przedszkola temat zdrowia jest bliski i wciąż aktualny. Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu i patrząc na wysoki poziom artystyczny być moze na naszych oczach rodzą sie nowe talenty.
H. Superson
 
Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków
Sprintem do Maratonu
22.05.2019 r.
 
Mimo kapryśnej pogody udało się nam wystartować sprintem do maratonu. We współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Przeworsku zorganizowaliśmy bieg po zdrowie, w ktorym udział wzięły dzieci z naszego przedszkola, ze szkoły oraz grono pedagogiczne. Akcja propagowana jest poprzez miesięcznik Bliżej Przedszkola na terenie całej Polski. Celem jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz rozpowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Wszyscy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy ale najważniejsza była wspólna zabawa i uśmiechnięte twarze uczstnuików i organizatorów.
H. Superson
Czytaj całość
 
Uczymy dzieci


 

Facebook
 
 
Praca na odległość


 
630 lat praw miejskich
 
Obecnie na stronie
Copyright © Urząd Miasta Przeworska
betvolem.combetlikegir.comanadolu casinowiibet.comrestbetcdn.comebetebet.combetturkeytwitch viewer bothack forum